Pl Gb
Aktualności

Implant dla Rozi

Rozi jest dogiem niemieckim. Pies ma guza kości. Niezbędna była amputacja łapy poniżej stawu kolanowego.
- Tak duże zwierzęta jakim jest dog niemiecki zazwyczaj nie potrafią funkcjonować po amputacji kończyny. Wówczas takiego psa trzeba uśpić. Chcieliśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by uratować Rozi. - podkreśla dr Michał Nowicki weterynarz z przychodni Vet4Pet. Doktor Nowicki jest jednym z pierwszych lekarzy weterynarii na świecie, którzy podejmują się leczenia czworonożnych pacjentów z użyciem implantów. On, wraz z doktorem Krzysztofem Zdebem z kliniki Legwet, zoperował Rozi. – Rozi była pacjentką doktora Zdeba. Zaproponowałem, abyśmy spróbowali wszczepić jej implant. Operacja przebiegła planowo, jej efekty poznamy za około 2 tygodnie.


Implant dla Rozi zaprojektował dr Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych łódzkiego Technoparku – Na co dzień przygotowujemy implanty dla ludzi. Są to implanty kości twarzoczaszki i żuchwy. W przypadku Rozi jest to tylna lewa łapa. Zaprojektowanie implantu trwało 2 tygodnie.  Tak samo jak w przypadku implantów projektowanych dla ludzi wykorzystaliśmy indywidualną anatomię pacjentki. Dopasowaliśmy implant kości, do zdrowej części. – tłumaczy dr Elgalal. – Gdy łapa się zagoi, za kilka tygodni pies otrzyma protezę przygotowaną na drukarce 3D. Usunięty staw zastąpi elastyczna konstrukcja podobna do tych stosowanych w wyczynowych protezach dla niepełnosprawnych sportowców.


Implant został wyfrezowany przez Pabianicką Fabrykę Narzędzi Pafana – Wcześniej współpracowaliśmy już z pracownią indywidualnych implantów. Przygotowywaliśmy implanty kości czaszki. Implant dla Rozi jest dla nas nietypowym zleceniem, ale posiadane przez nas maszyny bez problemu pozwalają na jego realizację – podkreśla Andrzej Styczyński, prezes Pafany.
Rozi jest pod opieką lecznicy weterynaryjnej Legwet w Legionowie, w województwie mazowieckim. Pionierski zabieg przeprowadził dr Krzysztof Zdeb.
Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych funkcjonuje w Technoparku Łódź od 2011 r. Dotychczas wykonała już ponad 130 implantów kości czaszki, oczodołów i żuchwy a także fizycznych modeli anatomicznych z wykorzystaniem metody tzw. szybkiego prototypowania. Jest częścią Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej centrum badawczo-wdrożeniowego dla biznesu BioNanoPark.

powrót