Pl Gb
Aktualności

Podróż w wirtualny świat transportu

Podczas Konferencji: „Komunikacja i Transport w Mieście” zaprezentowano pojazd autonomiczny dla Łodzi. Nie była to jednak prezentacja, do jakiej przywykliśmy – dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości odwiedzający stoisko mogli bowiem realnie poczuć się, jak pasażerowie takich pojazdów.  

Pomysłodawcą projektu stworzenia pojazdów autonomicznych dla Łodzi jest Wojciech Wycichowski z Rady Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Projekt ten doskonale odzwierciedla ideę inteligentnych miast (smart cities), która zakłada integrację nowoczesnych rozwiązań technologicznych z istniejącą infrastrukturą.

Nad stworzeniem systemu pracują zespoły inżynierów z Politechniki Warszawskiej. Wygląd pojazdów to dzieło projektantów z firmy One One Lab, zlokalizowanej w Inkubatorze Bionanoparku. W wyniku współpracy z innym najemcą Inkubatora, firmą InPlanner,  projekt został przeniesiony w trójwymiarową przestrzeń.

„Dzięki wykorzystaniu specjalnych gogli można zanurzyć się w wirtualnym świecie transportu i swobodnie przespacerować się wokół pojazdu, wejść do środka i sprawdzić, jak będzie wyglądać komunikacja miejska zdominowana przez bezzałogowe pojazdy autonomiczne sterowane komputerowo.” – wyjaśnia Adam Preś z firmy InPlanner.

Możliwość tworzenia trójwymiarowych prezentacji pomieszczeń i środków transportu pozwala lepiej zaplanować etap realizacji takich inwestycji, a dzięki złudzeniu przebywania w rzeczywistej przestrzeni można uniknąć wielu problemów konstrukcyjnych, tym samym oszczędzając czas i pieniądze.

powrót