Pl Gb
Aktualności

Wycisną złoto z rzepaku

 

Najpierw wynaleźli sposób na pozyskanie ekologicznego i pełno-wartościowego białka z rzepaku, a teraz znaleźli też inwestora, który pomoże im skomercjalizować tę technologię. NapiFeryn BioTech wspólnie z tłocznią oleju Grupa Wilmar Marek Wilczyński SKA wybudują na Dolnym Śląsku w Żórawinie pierwszą na świecie taką biorafinerię. Dział rozwoju i główna siedziba firmy pozostaną w Łodzi.

- Nasze rozwiązanie to dobra wiadomość dla producentów żywności, bo będą mieli dostęp do białka, które jest alternatywą dla soi. To szczególnie ważne dla tych krajów, które mają własne, bogate źródła rzepaku, jak Polska - mówi doktor Magdalena Kozłowska, prezes spółki NapiFeryn BioTech. - Rzepak to najczęściej uprawiana roślina oleista w Polsce, a zbiory wynoszą 2,2-3,2 mln ton rocznie. Jesteśmy czwartym co do wielkości producentem surowca w Unii Europejskiej, podczas gdy niemal 100 proc. soi i jej półproduktów pochodzi z importu - dodaje naukowiec. 

Doktor Piotr Wnukowski przekonuje natomiast, że białko rzepakowe może być zdrowym składnikiem m.in. pieczywa, makaronów, słodyczy i napojów. - Na tej technologii skorzystają również tłocznie. Będą mogły wycisnąć więcej wartości z nasion rzepaku, wytwarzać z niego zarówno olej, jak i naturalne, funkcjonalne białko - mówi.

NapiFeryn BioTech to łódzka spółka biotechnologiczna, która opatentowała metodę produkcji białka z rzepaku. Firmę w 2014 roku założyli naukowcy Magdalena Kozłowska i Piotr Wnukowski. Opracowana przez nich technologia pozwala na produkcję pełnowartościowego białka rzepakowego, które może zastąpić mięso i produkty sojowe. Pozyskuje się je z pozostałości po tłoczeniu oleju w sposób przyjazny dla środowiska. Technologia może być wykorzystywana przez zakłady olejarskie i producentów żywności. Firma działa w łódzkim parku naukowo-technologicznym Bionanopark. W jej skład wchodzą naukowcy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Więcej informacji na www.napiferyn.pl.

Działalność spółki jest finansowana ze środków unijnych – programu operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz ósmego programu ramowego Horyzont 2020. NapiFeryn działa w partnerstwie naukowym z Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej w Bionanoparku, Politechniką Łódzką, Instytutem PAN w Olsztynie i SGGW w Warszawie. Firma ma dwóch inwestorów prywatnych, fundusz kapitałowy VC Impera Alfa oraz tłocznię oleju Grupę Wilmar Marek Wilczyński SKA.

Białko rzepakowe na półkach sklepowych – co oferuje NapiFeryn BioTech?
Makaron, słodycze, sosy, napoje czy pieczywo to przykładowe produkty spożywcze, które będą wzbogacone białkiem rzepakowym. Oferta firmy NapiFeryn ma być alternatywą dla preparatów sojowych obecnie dostępnych na rynku. Białko z rzepaku może zastąpić białko sojowe we wszystkich produktach spożywczych, w których jest ono dziś wykorzystywane. Naukowcy zapowiadają, że po wprowadzeniu na rynek białka rzepakowego zajmą się wykorzystaniem innych roślin oleistych, np. słonecznika.

Założyciele firmy przewidują, że białko rzepakowe będzie dostępne na rynku za 4-5 lat. Tyle czasu zajmie rozwinięcie procesu technologicznego do warunków przemysłowych, a co za tym idzie – zbudowanie pierwszych w Polsce urządzeń, które pozwolą na komercyjne zastosowanie białka.

Białko wyciśnięte z rzepaku – na czym polega technologia NapiFeryn BioTech?
W technologii opracowanej i opatentowanej przez NapiFeryn BioTech białko pozyskuje się z pozostałości po tłoczeniu oleju z rzepaku. Dotychczas ten materiał się marnował, a jego potencjał nie był w pełni wykorzystywany. To osiągnięcie unikatowe w skali świata.

Nasiona rzepaku zawierają ok. 20 proc. białka. Obecnie technologia NapiFerynu umożliwia pozyskanie około połowy tego białka. Firma pozyskuje ilości w skali dekagramów. Kolejnym etapem rozwoju technologii jest budowa prototypu linii technologicznej, która umożliwi produkcję białka rzepakowego na większą skalę. W tym celu NapiFeryn BioTech rozpoczął współpracę z Grupą Wilmar Marek Wilczyński SKA z siedzibą w Żórawinie, która w grudniu 2016 roku stała się kapitałowym partnerem branżowym łódzkiej spółki.

Rzepak jest polską specjalnością, a lokalna produkcja żywności to jeden z głównych postulatów zrównoważonego rolnictwa
Istotnym warunkiem rolnictwa przyjaznego dla środowiska jest także lokalna produkcja żywności. Bez transportowania jej przez tysiące kilometrów, bez zmieniania jednych krajów w gigantyczne farmy dla innych, co wiąże się często z wycinką lasów i wyjałowieniem gleby. Wykorzystywanie rzepaku, będącego polską specjalnością, spełnia ten warunek.

Oprócz żywności dla wegetarian i wegan białko z rzepaku może wzbogacać m.in. makaron, desery, słodycze, sosy, napoje, pieczywo, zastępując w nich preparaty soi używane obecnie. Świadomi konsumenci zwracają uwagę na to, co jedzą, kierując się m.in. powodami zdrowotnymi lub troską o środowisko. Żywność z białek rzepaku oferuje im alternatywę dla wszechobecnych dodatków sojowych.

Zakłady olejarskie i producenci żywności – kto, dlaczego i gdzie zainwestuje w technologię?
NapiFeryn jest firmą opracowującą metodę uzyskiwania białka, czyli know-how. Nie będzie on produkować izolatów białka ani gotowego jedzenia. Naukowcy stworzą licencjonowaną technologię do wykorzystania przez tłocznie oleju. Izolaty białka będą wykorzystywane przez producentów żywności, dla których będzie to szansa na rozszerzenie oferty produktów.

W pierwszej fazie rozwoju firma skupia się na rynku krajowym. Wdrożenie technologii pozyskiwania białek z wytłoczyn rzepakowych pozwoli na zagospodarowanie bardzo dużych ilości łatwo dostępnego, taniego i wytwarzanego w Polsce surowca. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku polskich producentów żywności, ponieważ Polska ma własne, bogate źródła rzepaku, a niemal 100 proc. soi i jej półproduktów pochodzi z importu (głównie z Brazylii i Argentyny).

W planach są także te kraje, gdzie na dużą skalę uprawia się rzepak, tj. w Unii Europejskiej głównie Francja i Niemcy, ponadto Wielka Brytania, Chiny, Indie, USA, Kanada i Australia.
Celem długofalowym NapiFeryn BioTech jest to, aby 5 proc. światowej produkcji rzepaku było przetworzone w preparaty białkowe z wykorzystaniem technologii polskiej firmy. Oznacza to 100-200 fabryk wykorzystujących licencję NapiFerynu, produkujących ok. 300 tys. ton preparatów białkowych. Przy założeniu, że tylko 1 proc. zapotrzebowania konsumenta na białko byłoby pokrywane dzięki preparatom z rzepaku, oznacza to, że z tej technologii mogłoby korzystać nawet 1,5 mld ludzi.

Historia firmy w pigułce
Pomysł utworzenia firmy zajmującej się technologią pozyskiwania białek roślinnych narodził się ok. 2013 r., gdy dwoje biotechnologów Magdalena Kozłowska i Piotr Wnukowski spotkało się podczas pracy w holenderskiej firmie. Przełomowy moment nastąpił, gdy Magdalena zdecydowała o powrocie do Polski. Po kilku tygodniach namysłu i dyskusji zapadła decyzja o wspólnym przedsięwzięciu i zrealizowaniu go w kraju.

Firma, założona w 2014 r., znalazła swoją siedzibę w parku naukowo-technologicznym Bionanopark w Łodzi. To rodzinne miasto Magdaleny Kozłowskiej. Nazwa „NapiFeryn” pochodzi z połączenia nazw dwóch białek pozyskiwanych z rzepaku: napiny i krucyferyny.

Przez rok trwały intensywne prace organizacyjne i tworzenie zespołu, do którego zrekrutowano troje uzdolnionych absolwentów biotechnologii z Politechniki Łódzkiej,
z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Pierwszy rok działalności założyciele sfinansowali ze środków własnych, a w kolejnych latach pozyskali fundusze z unijnego programu Horyzont 2020, z grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz
od inwestorów prywatnych: funduszu venture capital Impera Alfa oraz inwestora branżowego Grupy Wilmar Marek Wilczyński SKA.

Nagrody i dofinansowania

  • Listopad 2016 r. – konkurs „Mocni w biznesie 2016”, Nagroda Gospodarcza Wojewody Łódzkiego w kategorii start-up
  • Listopad 2016 r. – finansowanie w konkursie „Szybka ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym przyznawane są środki z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój na wsparcie małych i średnich firm (11,5 mln zł)
  • Październik 2015 r. – inwestycja funduszu venture capital Impera Alfa w ramach konkursu „BRIdge Alfa”, w którym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje środki z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój na rozwój innowacji w Polsce
    (1 mln zł)
  • Lipiec 2015 r. – grant w programie Horyzont 2020, największym unijnym programie finansującym rozwój badań i innowacji (50 tys. euro).

 

powrót